יום טיול בדרום מערב פיליון

Updated: Apr 11, 2021


טיול זוגי באחד מימי ראשון של חודש ספטמבר ,להכיר טוב יותר את מה שיש לדרום מערב פיליון להציע.

אורכה של הדרך עד לטריקרי, שזוהי הנקודה הדרומית ביותר של חצי האי פיליון היא כ- 65 ק"מ אשר במונחי זמן נסיעה מתורגמים לשעתיים ללא עצירות. אבל בפועל, העצירות הן חלק מהעניין, וזוהי המלצה לטיול יומי נינוח ורגוע.יצאנו בשעות בוקר מוקדמות מהכפר הקטן קאטו גדזאה ועצרנו לקחת קפה ומאפים בבייקרי של הכפר. 2 כוסות פראפה (עם קצת חלב וקצת סוכר, פרקלו) שאליהם נילווים, כמקובל, 2 בקבוקי מים, ו- 2 מאפי תרד גבינה טריים וחמימים במחיר מצחיק שמחזיר עודף מ- 5 יורו, ואנחנו מסודרים עם ארוחת בוקר.

(בתמונה ספנקופיטה מבית מאפה אחר, ומשובח לא פחות)
נוסעים דרומה על כביש E34 Volos Neochoriou אשר נפרד מהחוף קצת לפני הכפר Afissos ומתחיל לטפס על מדרונותיו המערביים של הר פיליון. הדרך עוברת בין מטעי זיתים וחורש טבעי וקצת אחרי Afetes הכביש ממשיך בדרכו שמאלה ואנו נוסעים לכיוון Argalasti . Argalasti הוא כפר אותנטי מרכזי בציר לדרום מערב האי וגם לדרום מזרח לכיוון החופים המרהיבים Potistika ו- Melani ול- Katigiorgis משם ניתן לקחת Taxi- boat לסקיאתוס. אפשר לקנות בכפר מצרכים ומאכלים להמשך היום ולעשות עצירה להתרעננות, אבל אנחנו חולפים דרך הכפר בלי לעצור, וממשיכים בדרך המתפתלת דרומה.


התחנה הראשונה שלנו :Chorto (שימו לב, לא להתבלבל עם חורפטו Chorefto שבצפון מזרח הצד המזרחי).חורטו הוא כפר קטן שקט ומנומנם על חוף מפרץ פגסיטיקוס שמאוכלס בעיקר בקיץ' בתיירים שמחפשים חופשה יוונית טיפוסית, ועומד די שומם בשאר חודשי השנה. בכפר כמה טברנות ומקומות אירוח פשוטים, אשר לאור הלוקיישן המנצח על החוף ממש, בשילוב עם נוף ים פנורמי אינסופי ומחיר אטרקטיבי- קשה להשיג שם מקום בעונה.

חלון לים הלא תיכון..בכפר עוברת תעלת מים קטנה הזורמת לכיוון הים, עליה מונחות סירות מנוע בפתחי הבתים של בעליהם, באופן המשווה לרחוב מראה ייחודי, לא טיפוסי, אך פוטוגני.


עצירה שניה ב- Milinia. מיליניה הוא כפר קסום, על הים, אשר נהנה מאי זעיר ופרטי ממש סמוך לחוף שיוצר לגונה קטנה ומרגיע עוד קצת את המים השקטים ממילא. אם אתם עם ילדים, וגם אם לא, כדאי לשכור קאייק ברציף הסירות הקטן על יד בית הקפה ולחתור משם אל האופק- לכיבוש Alatas האי הבודד!!יש במקום עוד מגוון כלי שייט עם פדלים, מנוע או משוטים להשכרה. יש ספינת תיירים קטנה ששטה כל יום בעונת הקיץ אל הכפר הדרומי טריקרי ובחזרה, ויש את ניקוס. ניקוס הוא הבעלים והקברניט של סירות התיירים Saloufa Tours היוצאת טיולי דייג במפרץ ושייט לטריקרי. ניקוס הוא דייג, יורד ים צבעוני וחייכן, דובר אנגלית לא רעה, אשר מספר בפתיחות שלו 4 ילדים בני 20 ועד שנה, מ - 3 נשים לא כולן יווניות. הוא מתפרנס מדייג, מתיירות ובימי חמישי הוא מנגן ושר לפרנסתו בפתח סירתו ביחד עם ביתו הגדולה והיפה. ניקוס מציע שייט חוויתי הכולל דייג וארוחה מהדגה שנדוגה על הסירה. אנחנו הגענו ביום ראשון, יום המנוחה ולמרות הפצרותינו ונסיונות השכנוע- ניקוס סרב בנימוס לצאת לים ונשאר לשמור על התינוקת החדשה שלו. לכם כדאי לתאם מראש, פרטים פה https://www.facebook.com/saloufatours/.משם נסיעה של כ- 10 ק"מ לאחת הנקודות היפות והמפורסמות בפיליון - Tzasteni.

זהו מפרץ יפיפה התחום על ידי לשון ים צרה בתוך המים השלווים תמיד, עליה מונחת שורת בתים לבנים עם תריסים כחולים ורעפים כתומים שיוצרים השתקפות נהדרת במים הצלולים. באי הקטן יש צל של עצי זית, שיח צבר, מדרגות ירידה לים משל היה זה בריכת שחיה פרטית, ומתחמי ישיבה שונים שאפשר לעבור ביניהם לפי כיווני השמש והרוח. מישהו, פעם, בנה לעצמו בית, חלקת אלוהים קטנה, עם ים כחול משני הצדדים, וגדר גבוהה ושחורה עם שלט אין כניסה לזרים מאחוריו.


חוף הרחצה הקטן תמיד מלא במתרחצים ששוחים בים להנאתם מציצים בסקרנות בדיירי הבית הלבן שמציצים עליהם בחזרה. בהרמוניה.


בדרך ראינו לאורך הכביש מפרצונים עם מי טורקיז צלולים משגעים, מזמינים ומפתים להכנס לטבול במימיהם הנעימים, אבל התאפקנו עד שהגענו למפרץ שמיד אחרי Tzasteni מקום שאי אפשר לעמוד בפניו. זהו מפרץ קסום, מוקף בחורש טבעי ועצי זית שמספקים מעט צל (ועדיין מומלץ להביא שמשיה וכסאות), שמהווה נקודה פופולרית למקומיים ומטיילים שמגיעים מהיבשה ומהים.
רוב הסיכויים שיעגנו במקום סירות ויאכטו